poniedziałek, 27 stycznia 2014

body art.

Body art (ang. sztuka ciała) – kierunek w sztuce, w którym materiałem i środkiem ekspresji jest ciało artysty. 

Body art traktuje człowieka jako jedność umysłu i ciała, czym odróżnia się od tradycyjnych sztuk operujących ciałem, jak np. teatr, 
artyści tworzący w nurcie body artu badają relacje między ich własną fizycznością a ich własną psychiką, traktując działania artystyczne jako swoiste źródło samopoznania. 

skrajne doświadczenia: Chris Burden podczas jednej z akcji artystycznych dał się postrzelić w ramię, czy Qi Li, który zamroził się na śmierć. 

Ciało podlegało przekształceniu przez przebranie służyło jako jednostka miary lub instrument poddawane było agresji i doświadczane do granic cierpienia czy też działaniach prześmiewczych, kiedy to podlegało deformacji lub drobnej nieszkodliwej agresji, 
W najambitniejszych akcjach ciało traktowane było nie tylko jako organizm psychosomatyczny, lecz jako element podporządkowany strukturze społecznej, którą należało przełamać lub co najmniej przekształcić. 

W obrębie body art pojawiły się dwa nurty: 
pierwszy z nich skłaniał się ku metamorfozie, odwołując się do fikcyjnej postaci Rose Selavy wykreowanej przez Duchampa, 
drugi natomiast sięgał do działań sadomasochistycznych, wywołując współczucie lub odrazę widzów. 

Mimo spektakularnych i prowokacyjnych zachowań przyjętych przez artystów body art głównym ich dążeniem pozostaje niezachwiane pragnienie niewerbalnej, bezpośredniej i emocjonalnej komunikacji. 

Słynne były ponure inscenizacje Hermana Nitscha, podobne do mszy satanistycznych, podczas których uczestnicy rytuału patroszyli zwierzęta ofiarne, a następnie smarowali ciała ich krwią. Termin body art bywa również rozumiany bardzo szeroko. autor prac: Chooo-San, malarka pochodzaca z Chin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz